Světová výstava v Paříži v roce 1900 (fr. Exposition universelle) je největší a nejslavnější výstavou, která se do této doby v Paříži konala. Veletrhu se účastní více než 76 tisíc vystavovatelů a zabírá 1,12 km2 Paříže. V rámci veletrhu se koná řada mezinárodních akcí, včetně 2. letních olympijských her. Pro výstavu byly postaveny známé stavby, jako Musée d’Orsay, Pont Alexandre III, Grand Palais a Petit Palais. Začala fungovat první linka pařížského metra. Na výstavě se poprvé objevil zvukový film a eskalátor (za který společnost Campbell Soup získala zlatou medaili). Rudolf Diesel vystavil vznětový motor, běžící na arašídový olej. Bílinská kyselka získala ocenění jako nejlepší dietetický nápoj.
Největším lákadlem sekce Optique je obří teleskop – největší, který byl dosud postaven. Optická trubice je 60 metrů dlouhá a má 1,5 metru v průměru. Obraz z oblohy se promítal na dvoumetrové zrcadlo. Palác elektřiny je velkolepým symbolem pokroku a moderny. Stavba se složitě navrženou fasádou s různobarevnými světly zároveň plní v areálu výstavy velmi důležitou funkci: Palác totiž zajišťuje veškerou elektrickou energii pro osvětlení EXPO a pro jeho četné fontány a vodotrysky.
Výstavu si přišlo prohlédnout více než 50 miliónů lidí. V Paříži tak můžeme potkat známé a úspěšné osobnosti z celého světa. A zároveň je třeba představit i Pařížany, kteří se starají o jejich zábavu, pohodlí i bezpečnost.